Sveiki, mieli tinklaraščio „LAB tiflotyra“ skaitytojai

Tinklaraštis „LAB tiflotyra“ yra Lietuvos aklųjų bibliotekos Tiflotyros skyriaus darbuotojų iniciatyva.  LAB Tiflotyros skyriaus uždaviny...

2018-11-13

Pirmoji pasaulyje rašomoji mašinėlė buvo sukurta aklai moteriai

Ar žinojote, kad pirmąją pasaulyje rašomąją mašinėlę sukūręs inžinierius ją skyrė savo aklai draugei? Šia tema parašytas romanas „The Blind Contessa’s New Machine“ (liet. "Nauja aklos grafienės mašinėlė", 2010 m. ją išleido leidykla „Pamela Dorman Books“), kurio autorė – amerikiečių rašytoja Carey Wallace. Ji gimė ir užaugo Mičigano valstijoje.  Rašytoja prisimena:  „Įpusėjusi rašyti knygos „The Blind Contessa's New Machine“ – istorinio romano, kuriame pasakojama, kaip buvo išrasta rašomoji mašinėlė – pirmąjį variantą, įstrigau“. Tos istorijos faktai praktiškai maldavo pavirsti romanu: graži kilminga italė, apakusi pačiame jaunystės žydėjime; vietos išradėjas, jos grožio įkvėptas, sukuria pirmąją pasaulyje rašomąją mašinėlę. Viską komplikuoja tai, kad abu buvo susituokę su kitais žmonėmis. Visa tai vyksta nuostabiojoje Italijoje XIX a. pradžioje.“
     Tačiau parašiusi septyniasdešimt penkis puslapius, autorė nebežinojo, kaip toliau plėtoti įvykius ir kuo pagrįsti poreikį kurti rašomąją mašinėlę. Kodėl šios istorijos veikėjams buvo reikalinga rašomoji mašinėlė? Kokie įvykiai galėjo paskatinti ją kurti? Autorė apie tai mąstė keletą dienų, bet įsigilinusi į istorines aplinkybes, rado atsakymą. Tai buvo visiškai paprasta: kunigaikštienė Karolina norėjo parašyti laišką išradėjui Pellegrino Turri. Kai rašytoja įsivaizdavo ją sėdinčią prie stalo su rašymo priemonėmis, kurias ji turėjo po ranka tuo metu – plunksna, rašalu, plombavimo vašku ir atvira žvakės liepsna,  – iš karto suprato, kodėl inžinieriui Turriui kilo mintis kurti mašinėlę.  Aklam žmogui šios paprastos komunikacijos priemonės ne tik visiškai netiko; iš tikrųjų, buvo netgi pavojingos,  todėl dauguma pirmųjų rašomųjų mašinėlių buvo laikomos ne komerciniais produktais, bet rašymo priemonėmis akliesiems. Kai rašytoja tai suprato, rašymas toliau ėjosi kaip iš pypkės.

Carey Wallace. The First Typewriter: Gift To A Blind Woman [interaktyvus]; prieiga per:

Parengė Audronė Gendvilienė

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą