Sveiki, mieli tinklaraščio „LAB tiflotyra“ skaitytojai

Tinklaraštis „LAB tiflotyra“ yra Lietuvos aklųjų bibliotekos Tiflotyros skyriaus darbuotojų iniciatyva.  LAB Tiflotyros skyriaus uždaviny...

2017-03-30

Šis mažas prietaisas gali pakeisti aklų žmonių gyvenimą

Apskaičiuota, kad 170 milijonų žmonių visame pasaulyje kenčia nuo su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos (AMD) – sunkios akių būklės, sukeltos nuo šviesai jautrių tinklainės ląstelių mirties. Gydytojai gali sulėtinti geltonosios dėmės degeneraciją skirdami vitaminų, atlikdami lazerinę chirurgiją ir gydydami kamienines ląsteles ar net implantuodami miniatiūrinius teleskopus. Tačiau daugelis ligonių galiausiai vis tiek apanka.
2013 JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA – USA Food and Drug Administration) leido naudoti dirbtinę tinklainę, kuri galėtų padėti atkurti regą degeneracinėmis akių ligomis sergantiems žmonėms. Tačiau šis prietaisas buvo pagamintas akinių nuo saulės pagrindu, kuriuose buvo įmontuota išorinė kamera, turinti siųstuvą ir retransliuojanti vaizdo informaciją.


Su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija



Dabar Italijos technologijų instituto Genujoje ir Kalifornijos universiteto San Diege mokslininkai  meistriškai sukūrė dirbtinę tinklainę, kuri gali būti implantuota akies viduje. Tai suteikia vilties žmonėms, sergantiems geltonosios dėmės degeneracija.
Prietaisas yra tik eksperimentinis prototipas. Dar reikalingi kruopštūs papildomi moksliniai tyrimai, kol jis bus paruoštas komerciškai naudoti. Tačiau dr. Grazia Pertile, Oftalmologijos centro prie  Šventosios Širdies ligoninės Negrare direktorė, ir dar keli Italijos  , mokslininkai pateikė raštišką pareiškimą, kad jų komandos įrenginys galėtų būti „lūžis  gydant tinklainės ligas.“
Ir tai ne vieninteliai įvertinimai.
Dr. Andrey Bharti iš Nacionalinio akių instituto (Betesda, Merilendas), kuris nebendradarbiauja su anksčiau minėtais tyrėjais, teigia: „Ankstesnės šių darbų versijos yra labai mažo rezoliucijos diapazono. Pacientai buvo praktiškai akli ir nedarbingi. Šis išradimas – tai pažadas, kad pacientai galės tapti nepriklausomesni.“
Sveĩkos tinklainės ląstelės perduoda vaizdinę informaciją į smegenis. Kadangi vystantis geltonosios dėmės degeneracijai šie elementai žūsta, prarandama rega. Naujas protezas būtų implantuotas į akies sienelę, kur jis sugers šviesą ir pavers ją į elektrinį signalą ir stimuliuos vis dar aktyvias tinklainės ląsteles bei atkurs regą.


This Tiny Device Is a ‘Game Changer’ for People Facing Blindness [interaktyvus]; [žiūrėta 2017.03.29]. Prieiga per: http://www.nbcnews.com/mach/science/tiny-device-game-changer-people-facing-blindness-n738921

Parengė Dalia Balčytytė

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą