Sveiki, mieli tinklaraščio „LAB tiflotyra“ skaitytojai

Tinklaraštis „LAB tiflotyra“ yra Lietuvos aklųjų bibliotekos Tiflotyros skyriaus darbuotojų iniciatyva.  LAB Tiflotyros skyriaus uždaviny...

2017-03-23

Koks jausmas yra prarasti regą? Akiniai ir išmaniųjų telefonų programėlė, skirti padėti jums pamatyti vaizdą regą prarandančio žmogaus akimis

programėlė, skirta imituoti tikroms regos praradimo sąlygoms


Nors kai kurie iš jūsų kiekvieną dieną esate šalia silpnaregių ar regą prarandančių artimųjų, labai sunku aiškiai suvokti, su kokiais sunkumais jie susiduria kasdieniame gyvenime, pavyzdžiui, keliaudami visuomeniniu transportu.
Kataraktos „debesėliai“ ar tunelinis matymas sergant glaukoma gali būti sunkiai suvokiami, kol patys to nepatiriame. Būti aklam – nebūtinai nieko nematyti.
Bendradarbiaujant su Didžiosios Britanijos Karališkuoju nacionaliniu aklųjų institutu (Royal National Institute of Blind People (RNIB)) sukurta programėlė, skirta imituoti tikroms regos praradimo sąlygoms, įskaitant kataraktą ir glaukomą. Ypatingas dėmesys kuriant programėlę buvo skirtas maksimaliam akių būklių tikslumui užtikrinti, remiantis interviu ir mokslinės literatūros gausa. Kuriant šią programėlę maksimalus dėmesys buvo skirtas tam, kad būtų tiksliai atkartotas vaizdo, kurį mato viena ar kita akių liga sergantys žmonės, ypatumai.


Šiuose akiniuose pateikiami filtrai, kurie parsisiuntus programėlę veikia jūsų išmaniojo telefono kameroje.  Kai ją suderinate su virtualios realybės laisvų rankų įranga (tokia, kaip „Google Cardboard“), jūs matote pasaulį prieš save tarsi turėdami įvairių regos sutrikimų (tam skirti keli ekranai). Tai vadinama „papildoma realybe“. Dairykitės, kad aiškiai suprastumėte.
„Miesto vietų aplinka, pavyzdžiui, stočių, naudojant naująsias technologijas gali būti paini visiems, bet sunkumai, su kuriais susiduria silpnaregiai, yra dešimt kartų didesni“, – sakė projekto vadovas Martin Pett. „Mes ne tik siekiame žmones plačiau supažindinti su šiomis negaliomis, mūsų programėlė taip pat bus pritaikoma praktiškai. Pavyzdžiui, ši programėlė gali padėti architektams, projektuojantiems autobusų ar traukinių stotis, kad jos būtų aiškios ir prieinamos regos negalią turintiems žmonėms.“
„Ši programėlė yra puikus švietimo ir edukacijos įrankis, skirtas suvokti, kaip jaučiasi žmonės, sergantys įvairių stadijų vienokia ar kitokia akių liga “, – pridūrė John Worsfold, projekto įgyvendinimo direktorius. „Programėlė gali padėti draugams ir šeimos nariams geriau suprasti savo artimuosius, stiprinti jaunimo empatijos jausmą, o architektams ir dizianeriams – priimti kuo geresnius sprendimus projektuojant draugišką aplinką regos negalią turintiems žmonėms.“
Programėlė, skirta imituoti tikroms regos praradimo sąlygoms


Programėlę „Eyeware app“ galima atsisiųsti iš „Apple“ ir „Google Play“ parduotuvių.


New app will help design suitable transport for people with sight loss. [interaktyvus]; [žiūrėta 2017.03.22]. Prieiga per: http://www.eurotransportmagazine.com/22755/news/industry-news/app-transport-sight-loss-tsc-rnib/

Parengė Dalia Balčytytė

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą