2017-03-16

Dokumentinis filmas apie aklus fotografus „Šūvis tamsoje“

2017 m. sausio mėnesį Vokietijos kino teatruose pradėtas rodyti dokumentinis  filmas „Shot In The Dark“ („Šūvis tamsoje“). Režisierius ir operatorius Frank’as Amann’as filme pasakoja apie JAV gyvenančius tris aklus fotografus Pete’ą Ekert’ą, Sonia’ą Soberats’ą ir Brucce’ą Hall’ą –  aklus menininkus, savo gebėjimais ir fantazija kuriančius neįprastas fotografijas ir fotografavimo metodus. Berlyne gyvenantis ir filosofiję studijavęs Frank’as Amann’as nuo 1998 metų dirba kino ir televizijos filmų operatoriumi. Nuolatinis smalsumas skatina jį domėtis suvokimo ir vaizduotės galimybėmis. Frank’as Amann’as su aklaisiais fotografais pirmą kartą susidūrė ieškodamas idėjų meniniam filmui apie aklą paauglį  „Camera Obscura“ (Ispanija, 2011). Tada jis netikėtai pamatė Kalifornijos fotografijos muziejaus parodos „Sight-Unseen“ („Rega neregėtas“) katalogą, kuriame buvo penkiolikos aklų menininkų fotografijos. Kai kurios nuotraukos Frank’ui Amann’ui padarė netikėtą įspūdį, jos buvo neįprastos, tokios, kokių jis pats niekada nebūtų sugebėjęs sukurti. Keliaudamas po JAV režisierius nusprendė akis į akį susitikti su keliais aklais fotografais, vėliau pradėjo su jais nuolat bendrauti, gaudavo jų nuotraukų. Stebėdamas  paslaptingus šių menininkų darbus panoro išsiaiškinti,  iš kur, nuolat susidurdami su psichologinėmis kliūtimis, šie menininkai semiasi noro, energijos, ištvermės toliau kurti savo darbus, nuolat ieškoti naujų atlikimo technikų, kaip hobis fotografuoti jiems tapo gyvenimo būdu, kokį džiaugsmą jiems teikia pats fotografavimo procesas, kaip pasirenka fotografuosimus objektus, kaip akli fotografai savo nuotraukomis gali sukurti milžinišką vizualinį poveikį regintiesiems. Į šiuos klausimus režisierius ir stengiasi atsakyti naujame savo filme.
Shot in the Dark; [interaktyvus]; [žiūrėta 2017-03-01].