Sveiki, mieli tinklaraščio „LAB tiflotyra“ skaitytojai

Tinklaraštis „LAB tiflotyra“ yra Lietuvos aklųjų bibliotekos Tiflotyros skyriaus darbuotojų iniciatyva.  LAB Tiflotyros skyriaus uždaviny...

2017-01-24

Pirmas istorijoje žurnalo „Nacionalinė geografija vaikams“ leidimas Brailio raštu


Viena Bostono miesto leidykla kartu su „Nacionaline Brailio spauda“ pirmą kartą istorijoje Brailio raštu parengė ir išleido žurnalą „Nacionalinė geografija vaikams“ (angl. „National Geographic for Kids“).
Tai nebuvo paprasta užduotis, kadangi žurnalas gausiai iliustruotas. Leidinyje visos iliustracijos yra vaizdingai ir išsamiai aprašytos.
Anot žurnalo leidėjų, tai nėra nauja koncepcija, bet žurnalo atsiradimas Brailio raštu – tai dar viena galimybė vaikams, turintiems regos sutrikimų, pažinti ir tyrinėti pasaulį.
Video apie tai rasite čia:
Pirmasis istorijoje žurnalo leidimas Brailio raštu

Parengė Dalia Balčytytė
Boston company produces 1st ever Braille edition of popular kids magazine [Žiūrėta 2017.01.23]; [interaktyvus]
Prieiga per: http://www.fox25boston.com/news/boston-company-produces-1st-ever-braille-edition-of-popular-kids-magazine/485957918

2017-01-23

Renkamės geriausią puodelį ir lėkštę



Šiame straipsnyje silpnaregį vaiką auginanti mama dalijasi savo patirtimi, su kokiais sunkumais jos vaikas susiduria kasdien namuose. Moteris pasakoja, kokie indai yra tinkamiausi vaikui, kurio rega silpna.
Ji rašo, kad jos sūnus dažnai netyčia apverčia puodelį ar stiklinę, išliedamas visą jo turinį. Iš pradžių ji pykdavo dėl kiekvienos apverstos stiklinės ar puodelio, tačiau laikui bėgant įsisąmonino, kad jis nedaro to specialiai. Tiesiog jis jų nepastebi. Mama pradėjo ieškoti išeities, kaip būtų galima panašių situacijų išvengti. Juk gaila ne tiek išpurvintos staltiesės, kiek sumenkusios vaiko savivertės. Svarbiausia, kad sūnus jaustųsi gerai.
Pirkdami vaikui puodelį, turėtume atsižvelgti į šiuos dalykus:
1.     Venkime visiškai skaidrių stiklinių. Tokių silpnaregis vaikas tiesiog nepastebi.
2.     Puodelis turėtų būti vienspalvis, be jokių raštų ir piešinių. Spalva turėtų būti visiškai kitokia nei stalo ar staltiesės: jei puodelis tamsus, staltiesė turėtų būti šviesesnė ir atvirkščiai.
3.     Tinka ir stikliniai užsukami puodeliai su šiaudeliu, tik tokių puodelių spalva turi būti kiek ryškesnė. Net jei toks puodelis apvirstų, skystis neišsipiltų. Stiklinis puodelis yra higieniškesnis negu plastikinis, be to, jis sunkesnis, dėl to ne taip lengvai apsiverčia.


Rinkdami silpnaregiam vaikui lėkštę, turėtume vadovautis šiomis taisyklėmis:
1.   Lėkštė turėtų būti vienspalvė, be jokių piešinių, ornamentų
2. Lėkštė turėtų būti visiškai kitokios spalvos nei stalas ar staltiesė. Pvz., prie baltos staltiesės tinka tamsi lėkštė, o jei staltiesė tamsesnė, lėkštė galėtų būti šviesi, geriausiai – balta.
Straipsnio autorė pataria po lėkšte padėti padėkliuką, kuris apsaugos staltiesę nuo netyčia nukritusio maisto. Moteris pabrėžia, kad silpnaregio vaiko jokiu būdu negalima išskirti iš kitų namiškių. Iš tokių pačių lėkščių turėtų valgyti visi šeimos nariai arba bent jau visi šeimos vaikai. Tai ypač svarbu labai mažiems vaikams, kurie dar tik pradeda įžvelgti skirtumus tarp savęs ir aplinkinių.
MISKO Monika. Najlepsze naczynia dla dzieci słabowidzących [Interaktyvus];[žiūrėta 2017-01-10]; Prieiga per:

         
Parengė Beata Jasinska   

Du akių ilsinimo pratimai


Kad galėtų stebėti aplinką ar raidę po raidės skaityti kompiuterio ekrane, silpnaregiams reikia prisimerkti ir įtempti akis. Dažnai akys pavargsta, ima skaudėti galvą. Akių treniravimo specialistė Mechthild Petersen  rekomenduoja du paprastus pratimus, padedančius akims pailsėti.

Kokie Brailio rašto privalumai ir trūkumai, lyginant su reginčiųjų raštu?

2015 m. Onkyo Brailio rašto konkurso rašinys. 58 metų moteris iš Didžiosios Britanijos su subtiliu anglišku humoru aprašė Brailio rašto mokėjimo privalumus. Šis jos rašinys Onkyo konkurse buvo įvertintas labai gerai. Ji rašo, kad tas, kas negali vairuoti, visada gali išgerti, be to, aklojo niekas niekada neapkaltins, kad netyčia pasiėmė viršininko rašiklį. Mokantis Brailio raštą neregys visada be vargo skaito patamsyje, o štai regintieji to negali. Autorė prisimena, kad kartą bevažiuojant traukiniu ir įvažiavus į tunelį užgeso šviesa. Ji skaitė kaip skaičiusi, o kiti keleiviai laikraščius atidėjo į šalį. Jai labai norėjosi šūktelėti: „Ar nenorėtumėte, kad aš jums paskaityčiau?“

„Tenka atsisveikinti su kai kuriais trumparaščio ženklais“


2015 m. Onkyo konkurso Brailio rašto tema kūrinėlis. Smagus, lengvas penkiolikmečio aklo berniuko iš Didžiosios Britanijos rašinys, konkurse įvertintas labai gerai. Berniukas aprašo integruotą mokymąsi bendrojo lavinimo mokykloje, kur jis yra vienintelis aklas vaikas. Kad sudomintų Brailio raštu,  mokytoja visur pridėliojo lapelių su užrašais, ir vaikas, norėdamas sužinoti, kas ten parašyta, palengva išmoko painaus rašto. Dabar nelengvai skinasi kelią per algebros mišką ir unifikuoto anglų kalbos Brailio rašto brūzgynus.

2017-01-17

Apie pastatų pritaikymą regos ir kitų negalių turintiems žmonėms

Lietuvos  žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija rengia konferencijas, mokymus, diskusijas architektams, neįgaliųjų organizacijų atstovams, siekdama spartinti aplinkos pritaikymą neįgaliesiems, populiarindama universalaus  dizaino principus.
Architektas Viktoras Gricius sako, kad nėra aplinkos ar pastato, kurio nebūtų galima pritaikyti visoms visuomenės grupėms. Pritaikymas nekenkia ir prabangiausiam interjerui. V. Gricius pastebi, kad situacija gerėja ir lauke įspėjamieji paviršiai dažniausiai jau yra pažymimi, tačiau pastato viduje dažnai pamirštamos akliesiems būtinos vedimo sistemos arba jos įrengiamos netinkamai. Pastato viduje vedimo takeliams naudojamos kitokios medžiagos ir net ne visada būtina naudoti specialiąsias priemones. Jei interjeras prabangesnis , galima naudoti jau gamykliniu būdu frezuotus gaminius arba pašiurkštinti reikiamą paviršių. Mažose patalpose kartais nepavyksta įrengti vedimo sistemų, bet didesnėse erdvėse  jos yra būtinos. Vedamieji paviršiai regos negalią turintį žmogų gali nuvesti prie informacijos, stalo ar stendo, kur jam bus suteikta reikiama informacija, ir neregys pats ras kelią iki reikiamos vietos arba bus palydėtas. Atsižvelgiant į regos sutrikimų turinčius žmones tekstas stenduose turi būti parašytas didesniu šriftu, reikia išlaikyti kontrastą tarp užrašų ir fono, pageidautina, kad užrašai būtų pateikti ir Brailio raštu. Vedimo sistemos neregį turėtų nukreipti ir link laiptų ar lifto. Prieš laiptus tiek viršuje, tiek apačioje turi būti pašiurkštinta danga. Vedimo takeliai neregį turėtų nuvesti ne į laiptų vidurį, o prie turėklo, geriau – vidinio, prie sienos. Laiptus galima pritaikyti prie interjero, pasirenkant kontrastingas spalvas arba faktūras. Ir tai bus naudinga ne vien neregiams, bet ir žmonėms, nekreipiantiems dėmesio į kelią, pavyzdžiui, einantiems ir kalbantiems telefonu.
Perengė Ina Praprovienė


Daugiau skaitykite : Ieva Juodeikienė. Pastatų pritaikymas – ne tik tinkami įėjimai. [interaktyvus] 2016. [žiūrėta 2017-01-16]. Prieiga per internetą: <http://asgaliu.lrytas.lt/universali-aplinka/pastatu-pritaikymas-ne-tik-tinkami-iejimai.htm>

„Nebylus ritualas“

2015 m. Onkyo konkurso Brailio rašto tema kūrinėlis - autoriaus iš Italijos rašinys, labai gerai įvertintas 2015 m. Onkyo Brailio rašinių konkurse. Kristaus amžiaus sulaukęs nematantis ir negirdintis vienuolis rašo apie ritualą, kuris visada išlieka toks pats. Septintą ryto grakščiai, tiksliais judesiais jis prieš save išsidėlioja išmanųjį telefoną, žurnalą „Voce Nostra“ (liet. „Mūsų balsas“), skirtą Italijos kurčneregiams, Brailio eilutę „Focus Blue“, kurioje yra 40 langelių ir „Buetooth“ įrangą. Tada įsijungia kompiuterį ir Brailio spausdintuvą. Tai – kasdienis ritualas. Technika jam padeda pasiekti spausdintą Dievo žodį. Įsijungęs „Marijos radiją“, jis stengiasi įsiklausyti į kalbos ritmą ir, nors negirdi maldos žodžių, meldžiasi kartu.

Aklų žmonių pasaulyje gali nebelikti


Šiuo metu genų terapija yra vienas naujausių gydymo metodų. Šio metodo išradėja Pensilvanijos universiteto Šėjaus akių instituto klinikos mokslininkė Džina Benet tikisi, kad genų sukeitimo metodas gali pasiteisinti gydant įvairias aklumo formas.

Aklų žmonių pasaulyje gali nebelikti [Interaktyvus]; {žiūrėta 2016 08 31]; Prieiga per:  http://kauno.diena.lt/naujienos/sveikata/sveikata/aklu-zmoniu-pasaulyje-gali-nebelikti-768270








Apie mažus, bet svarbius dalykus – pleistriukus akims



Kartais vaikai yra priversti nešioti regos terapijos priemonę – akį dengiančius pleistriukus. Dažniausiai vaikams tai nepatinka, jie priešinasi ir ne visus juos įtikina pažadas, kad po mėnesio ar po metų pleistriuko nebereikės. Į pagalbą tėvams skuba pleistriukų „Ortopad“ gamintojai, siūlantys margų raštų ir spalvų lipdukų. Ant jų pavaizduoti animacinių filmukų herojai, įvairūs linksmi personažai. Lipdukai yra kuriami atsižvelgiant į vaikų norus. Jei vaikas turi galimybę pats išsirinkti jam patikusius pleistriukus, kiekvieną dieną pasirinkti vis kitą piešinuką, regą koreguojančių pleistriukų nešiojimas nebus toks nemalonus ir varginantis.

 ZĄBKOWICZ Jerzy. Plaster na oko – Ortopad [Interaktyvus]; [žiūrėta 2016-11-23]; Prieiga per:



Parengė Beata Jasinska