2017-01-03

Muziejus Luji Brailio gimtinėje

Muziejaus pastatas

Luji Brailio muziejus įkurtas nedidelio Prancūzijos Coupvray miestelio sename name, kuriame 19 a. pradžioje gimė berniukas, vardu Luji Brailis. Kas valandą vykstančiose ekskursijose pereinami kambariai, apžiūrima Luji tėvo dirbtuvė ir papasakojama, kaip Luji susižeidęs apako, kaip išvyko mokytis į Paryžiaus aklų jaunuolių institutą, kur iš karininko Šarlio Barbjė 1821 m. sužinojo apie „naktinio rašymo“ sistemą. Luji 12–16 gyvenimo metais perkūrė šią iš taškelių sudarytą sistemą ir sukūrė pirmąją Brailio rašto versiją. 1829 m. išleido pirmąjį leidinį, kuriame pateikė Brailio abėcėlę. Galutinė jos versija buvo baigta 1837 m. ir palaipsniui pripažinta viso pasaulio aklųjų, o oficialiai priimta 1844 m. Luji Brailis mirė 1952 m. sausio 6 d. vakare, būdamas 43 metų. Išsamią Luji Brailio biografiją skaitykite knygoje: Jean Roblin. Skaitantieji pirštai: Luji Brailio gyvenimas, 1809–1852  [iš anglų kalbos vertė Audronė Gendvilienė]. Vilnius: Lietuvos aklųjų biblioteka, 2010.

Louis Braille maison natale [interaktyvus]; [žiūrėta 2016-12-14]. Prieiga per: http://www.braillenet.org/louis_braille/maisnat.htm