2017-01-17

Apie pastatų pritaikymą regos ir kitų negalių turintiems žmonėms

Lietuvos  žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija rengia konferencijas, mokymus, diskusijas architektams, neįgaliųjų organizacijų atstovams, siekdama spartinti aplinkos pritaikymą neįgaliesiems, populiarindama universalaus  dizaino principus.
Architektas Viktoras Gricius sako, kad nėra aplinkos ar pastato, kurio nebūtų galima pritaikyti visoms visuomenės grupėms. Pritaikymas nekenkia ir prabangiausiam interjerui. V. Gricius pastebi, kad situacija gerėja ir lauke įspėjamieji paviršiai dažniausiai jau yra pažymimi, tačiau pastato viduje dažnai pamirštamos akliesiems būtinos vedimo sistemos arba jos įrengiamos netinkamai. Pastato viduje vedimo takeliams naudojamos kitokios medžiagos ir net ne visada būtina naudoti specialiąsias priemones. Jei interjeras prabangesnis , galima naudoti jau gamykliniu būdu frezuotus gaminius arba pašiurkštinti reikiamą paviršių. Mažose patalpose kartais nepavyksta įrengti vedimo sistemų, bet didesnėse erdvėse  jos yra būtinos. Vedamieji paviršiai regos negalią turintį žmogų gali nuvesti prie informacijos, stalo ar stendo, kur jam bus suteikta reikiama informacija, ir neregys pats ras kelią iki reikiamos vietos arba bus palydėtas. Atsižvelgiant į regos sutrikimų turinčius žmones tekstas stenduose turi būti parašytas didesniu šriftu, reikia išlaikyti kontrastą tarp užrašų ir fono, pageidautina, kad užrašai būtų pateikti ir Brailio raštu. Vedimo sistemos neregį turėtų nukreipti ir link laiptų ar lifto. Prieš laiptus tiek viršuje, tiek apačioje turi būti pašiurkštinta danga. Vedimo takeliai neregį turėtų nuvesti ne į laiptų vidurį, o prie turėklo, geriau – vidinio, prie sienos. Laiptus galima pritaikyti prie interjero, pasirenkant kontrastingas spalvas arba faktūras. Ir tai bus naudinga ne vien neregiams, bet ir žmonėms, nekreipiantiems dėmesio į kelią, pavyzdžiui, einantiems ir kalbantiems telefonu.
Perengė Ina Praprovienė

Daugiau skaitykite : Ieva Juodeikienė. Pastatų pritaikymas – ne tik tinkami įėjimai. [interaktyvus] 2016. [žiūrėta 2017-01-16]. Prieiga per internetą: <http://asgaliu.lrytas.lt/universali-aplinka/pastatu-pritaikymas-ne-tik-tinkami-iejimai.htm>