Sveiki, mieli tinklaraščio „LAB tiflotyra“ skaitytojai

Tinklaraštis „LAB tiflotyra“ yra Lietuvos aklųjų bibliotekos Tiflotyros skyriaus darbuotojų iniciatyva.  LAB Tiflotyros skyriaus uždaviny...

2017-02-28

Indija pristatė Brailio atlasą silpnaregiams – pirmąjį tokio pobūdžio atlasą pasaulyje

Indijoje gyvena daugiau nei 28 mln. silpnaregių, kurie dabar turės galimybę mokytis ir suprasti Indijos geografinius kontūrus ir nereikės pasikliauti vien literatūra.
„Atlasas silpnaregiams. Indija“ yra pirmasis pasaulyje dideliu tiražu išleistas Brailio atlasas..
„Mes esame vienintelė organizacija pasaulyje, parengusi nebrangų didelės apimties Brailio atlasą. Mes esame pirmieji“, – sakė dr. Tapati Banerjee, Nacionalinės atlasų ir teminės kartografijos organizacijos (NATMO) direktorius.  

2017-02-27

Užtikrinti Brailio rašto ateitį

Šiaurės Amerikos Brailio komisijos nariai rašo apie unifikuoto anglų kalbos Brailio rašto kūrimą. Prieš 25 metus du įžvalgūs amerikiečiai – dr. Timas Cranmeris ir dr. Abrahamas Nemethas – parašė peticiją Šiaurės Amerikos Brailio rašto komisijai (BANA) – organizacijai, atsakingai už Kanados ir JAV Brailio raštų taisykles. Žr. http://www.iceb.org/cranem.html. Peticijos autoriai teigė, kad Brailio rašto sistema tapo iškreipta, nes prikurta per daug skirtingų Brailio rašto variantų. Taigi 1993 m. buvo patvirtintas unifikuotas anglų kalbos Brailio raštas, kurį priėmė ir pradėjo naudoti 7 valstybės, priklausančios Tarptautinei anglų kalbos Brailio rašto komisijai (ICEB). Unifikuotą Brailio raštą prieš 20 metų patvirtino Australija, Kanada, Naujoji Zelandija, Nigerija, Pietų Afrika, Jungtinė Karalystė ir Jungtinės Amerikos Valstijos. Neseniai prie jų prisijungė Airija. Daugiau informacijos ieškokite ICEB svetainėje.

Bibliotekinės paslaugos Didžiosios Britanijos akliesiems ir silpnaregiams

Karališkojo nacionalinio aklųjų instituto (RNIB) bibliotekos, veikiančios Didžiojoje Britanijoje nuo 1935 m., skaitytojai tradiciškai mokėdavo už bibliotekines paslaugas, bet šiuo metu jau gali jomis naudotis nemokamai, nes atsirado dosnių rėmėjų. Šios bibliotekos Garsinių knygų fondą sudaro daugiau kaip 23 000 pavadinimų visateksčių knygų, kurias skaito 30 000 skaitytojų. Teigiama, kad tai didžiausia tokia biblioteka Europoje ir antra pagal dydį pasaulyje. Minėdama savo 80-metį, RNIB aklųjų biblioteka nutarė supažindinti savo skaitytojus su biografijomis žmonių, kurie jiems garsina knygas. Tarp skaitovų – žinomas kino aktorius Benedictas Cumberbatchas, rašytoja J. K. Rowling – „Hario Poterio“ autorė, Roaldas Dahlis  – vaikų rašytojas ir kiti Britanijoje bei visame pasaulyje žinomi žmonės. 

J.K.Rowling
J.K.Rowling
B.Cumberbatch
Benedict Cumberbatch


Daugiau skaitykite bibliotekos 80-mečiui paminėti skirtame leidinyje „Celebrating 80 years of Talking Books“, prieiga per: http://www.rnib.org.uk/sites/default/files/RNIB_80Years_12pp_AccessiblePDF%20reduced_1.pdf

2017-02-21

„Textura“ – išmanusis telefonas neregiams

Nors išmaniųjų telefonų prieinamumas auga, regos negalią turintys žmonės jais naudodamiesi negali taip lengvai naršyti. Jiems sunku naudotis plokščiu liečiamuoju ekranu ir  balso instrukcijos ne visada yra tikslios ir naudingos. Kaip alternatyvą, meksikietė dizainerė Iz Velarde sukūrė telefoną „Textura“, kuris yra skirtas regos sutrikimų turintiems žmonėms. Šio telefono paviršiuje yra Brailio taškeliai, kurie leidžia lengvai naršyti liečiant ekraną.
„Tekstura“ ekranas yra jutiklinis, todėl naudojantis šiuo telefonu į jį žiūrėti nereikia.  Ekraną sudaro judantys iškilūs taškiukai, kuriais galima kurti pranešimus ir simbolius Brailio raštu. Besinaudojantys telefonu gali  rašyti, siųsti ir gauti žinutes. Be to, telefonas turi ausinių lizdą, todėl informaciją galima ir išgirsti.
Nors išmanieji telefonai dabar jau nebėra naujovė, „Textura“ yra gražus ir inovatyvus telefonas, kuris gali pasirodyti labai naudingas regos sutrikimų turintiems vartotojams.
Telefonas „Textura“ – tai naujo, dar nematyto paprastumo ir minimalizmo pavyzdys.


Nuotraukoje "Textura" telefonas demonstruojant liečiamą ekraną


Telefonas "Textura"



Parengė Dalia Balčytytė

Jiwon, Kim. Phone For The Blind Made Out Of Textured Braille Material [interaktyvus];
 [žiūrėta 2017.02.21]. Prieiga per: http://www.psfk.com/2017/02/phone-blind-textured-braille.html



Kompleksinę negalią turintys vaikai gali išmokti skaityti Brailio raštu

Aprašomas tyrimas, kuriame dalyvavo du ikimokyklinio amžiaus kompleksinę negalią turintys akli vaikai: lėtai besivystanti mergaitė, kuriai diagnozuota mikrocefalija ir echolalija, ir berniukas, turintis smulkiosios motorikos sutrikimų bei autizmo požymių. Kiekvieną dieną šie vaikai lankė specialius užsiėmimus, kuriais buvo siekiama parengti juos taip, kad paūgėję galėtų išmokti skaityti Brailio raštu, pamėgtų šį užsiėmimą. Buvo mokomi suvokti savo kūną erdvėje, tobulinti lytėjimo ir klausymosi įgūdžius, pratinosi čiupinėti Brailio rašto taškelius. Užsiėmimuose dalyvavę vaikų tėvai tyrėjui suteikė papildomos informacijos.

Pavon, Maria. Using Pre-Braille skills approach in improving Braille reading of pupils with MDVI. // The Educator. 2015. July, Vol. 29, No.1, P. 42-48. 22 [interaktyvus]; [žiūrėta 2017-01-10]. Prieiga per:  http://icevi.org/publications/educator/july_2015/The-Educator-July-2015.pdf

Parengė Audronė Gendvilienė

2017-02-15

Vaikams draugiška interneto paieškos sistema


Kaip apsaugoti mažuosius interneto „naršytojus“ nuo netinkamo turinio? Laimei, yra vaikams pritaikytų paieškos sistemų, kurios blokuoja netinkamus paieškos žodžius ir tiesiogiai nukreipia mažuosius skaitytojus į svetaines, kurių turinys suprantamas ir tinkamas jų amžiaus grupei.  Kadangi yra daug vaikams pritaikytų paieškos sistemų, paanalizuokime vieną, kuri yra tinkama regos negalią turintiems vaikams – „Kiddle“ (http://www.kiddle.co/)
Kiddle svetainės titulinis
Kiddle svetainės titulinis

2017-02-14

Aklumą ir kompleksinę negalią turinčių vaikų aptarnavimas globos namuose Azijos šalyse

Straipsnis yra apie kompleksinę multisensorinę negalią turinčių vaikų apgyvendinimą globos namuose Azijos šalyse. Diskutuojant apie specialiojo ugdymo politiką, pedagogų kvalifikacijos tobulinimą ir vertinant inkliuzinio ugdymo praktiką, į šiuos vaikus dažnai neatsižvelgiama. Vis dėlto specialistai galiausiai suprato, koks stebėtinai didelis skaičius tokių vaikų gyvena globos namuose, ir pabandė geriau apibrėžti paslaugų teikimo jiems problemas bei intervencijos strategijas. Globos namai yra labai skirtingi, skiriasi jų filosofija, teikiamos paslaugos ir misija. Daugelis yra prisitaikę aptarnauti skurdžių šeimų vaikus, kurios nesugeba deramai jų išlaikyti, taip pat globoja našlaičius. Daug padeda JAV organizacija „Perkins International“, kuri bendradarbiauja su valstybiniais globos namais, privačiais, vienuolijų išlaikomais globos namais, jeigu jų specializacija – negalią turinčių vaikų globa. Siekiant vaikams užtikrinti geras gyvenimo sąlygas ir saugumą, globos namai dažnai steigiami toliau nuo miesto, o jei mieste, jie izoliuojami nuo kaimynų aukštomis sienomis. Dažniausiai vaikai būna gerai prižiūrėti, švarūs, globos namuose yra saugi aplinka, geri drabužiai ir maitinimas, tačiau yra globos namų, ypač skirtų kompleksinę negalią turintiems vaikams, kuriuose negalvojama, kas bus, kai šie vaikai užaugs, ir jie visiškai neugdomi. 

Namita Jacob, dr., Perkins International. Serving Children with complex disabilities in Care Homes. //The Educator. 2015. July, Vol. 29, No.1, P. 38-41. 22 [interaktyvus]; [žiūrėta 2017-01-10]. Prieiga per:  http://icevi.org/publications/educator/july_2015/The-Educator-July-2015.pdf 

Parengė Audronė Gendvilienė

2017-02-10

Junkimės prie saugesnio interneto

Vasario 7-oji  – Tarptautinė saugesnio interneto diena. Šia proga LAB Informacijos išteklių centro vadovės pavaduotoja Dalia Balčytytė LACUC moksleiviams vedė seminarą „Mano atsakomybių ratai. Kokios mano atsakomybės kasdieniame gyvenime ir internete?“. 
Saugesnio interneto dienos logotipas

Kompleksinę negalią turinčių vaikų ugdymas Ukrainos specialiojoje mokykloje „Nadia“

Vaikų, turinčių kompleksinę negalią, ugdymą Ukrainos specialiojo ugdymo teorija ir praktika laiko viena iš prioritetinių sričių. Pagal Ukrainos įstatymus, keleriopą negalią turinčių vaikų ugdymas specializuotose švietimo įstaigose (taip vadinamose internatinėse mokyklose) yra vykdomas individualiai. Tai reiškia, kad vaikas lanko specialią klasę arba, jei negali lankyti mokyklos, ugdomas namuose. Individualus mokymas namuose tapo veiksmingu būdu mokyti vaikus, kai negalavimai neleidžia lankyti mokyklos. Ugdymo proceso metu šie vaikai susiduria su ypatingais sunkumais, ypač tie, kurie turi regos, intelekto ir judėjimo arba raumenų ligų derinį. Šiuo metu Ukraina išgyvena politinio, socialinio ir ekonominio vystymosi kaitos laikotarpį, pokyčiai apima visas visuomenės gyvenimo sritis, ypač susijusias su socialine globa ir neprivilegijuotų piliečių ugdymu. Ukrainos specialiojo ugdymo sistema yra reformuojama pereinant prie įtraukaus ir integruoto negalią turinčių vaikų ugdymo bendrojo lavinimo mokyklose, todėl specializuotų mokyklų sistema susiduria su naujais iššūkiais. Mokymas namuose sukuria saugias, palankias ugdymo sąlygas kompleksinę negalią turintiems vaikams, bet specialieji pedagogai ir tėvai pamažu suvokia, kad tokiems vaikams vis tiek nuolatos reikia ugdymo ir medicininių paslaugų, kurias gali suteikti tik specialiosios mokyklos, tokios kaip „Nadia“.

Gladkich, Natalija; Katerina Glušenko. Special Educational Support for Children with Multiple Disabilities in Ukraine: Expertise at Nadiya, the Specialised School for Children with Multiple Disabilities. [interaktyvus]; [žiūrėta 2017-01-10]. // The Educator. 2015. July, Vol. 29, No.1, P. 22-26. Prieiga per: http://icevi.org/publications/educator/july_2015/The-Educator-July-2015.pdf

Parengė Audronė Gendvilienė

Apie specialiųjų pedagogų kvalifikacijos tobulinimą Filipinuose

Straipsnis apie 2,5 metų trukmės pedagogų kvalifikacijos tobulinimo kursus Filipinuose, kurių tikslas – parengti specialistus kurčneregiams vaikams mokyti. Remtasi pedagogikos principais, kuriuos dar aštuntame praėjusio amžiaus dešimtmetyje pasiūlė Malcolmas Knowlesas ir kiti autoriai. Iš pradžių Filipinų sostinėje Maniloje įvyko 3 dienų paskaitos, paskui pusmetį buvo stebima, kaip pedagogai dirba su kurčneregiais savo mokyklose, ir maždaug po 8 mėn. jie buvo pakvieti į dar dviejų dienų paskaitas. Kad klausytojai geriau įsisavintų medžiagą, buvo stiprinama motyvacija, panaudojama jų pačių patirtis, keliami konkretūs tikslai, skatinama tarpusavio pagarba.

Hanning-Zwanenburg, Aline, Perkins International, USA ; Maui Gabriel, Resources for the Blind, Inc., Philippines.  How to Train Teachers of Children With Deafblindness: A Journey of Training to Learn and Learning to Train // The Educator. 2015. July, Vol. 29, No.1, P. 19-22 [interaktyvus]; [žiūrėta 2016-07-14]. Prieiga per: http://icevi.org/publications/educator/july_2015/The-Educator-July-2015.pdf

Parengė Audronė Gendvilienė

2017-02-01

Laiškas nuo Kalėdų senelio Brailio raštu

Laiško nuo Kalėdų Senelio pavyzdys
Laiško nuo Kalėdų Senelio pavyzdys

Kalėdų Senelis moka Brailio raštą!  Tą žino visi akli ir silpnaregiai vaikai… Bet ar tikrai Kalėdų Senelis moka rašyti Brailio raštu? Žinoma moka, tik jam reikia truputį padėti – išspausdinti Brailio raštu jo atsakymą į vaikų laiškus. Tą daro JAV bendrovė „Braille Works“. Jos darbuotojai nori padėti akliems vaikams labiau pajusti Kalėdų švenčių nuotaiką, todėl jau antrus metus rengia akciją „Kalėdų senelis skaito Brailio raštu“. Kaip sako Helena Keler, „Geriausių dalykų gyvenime negalima nei pamatyti, nei paliesti. Juos reikia pajusti širdimi.“ Kartais nepakanka pamatyti, kad patikėtum. Reikia pačiupinėti arba įsignybti!

Kurčneregystė ir psichikos sveikata

Straipsnis apie psichologinį diskomfortą, kurį patiria suaugę žmonės, turintys dvejopą sensorinį sutrikimą – aklumą ir kurtumą. Didžiosios Britanijos mokslininkai atliko psichologinį tyrimą, kurio anketa „Kaip jaučiatės“ buvo adaptuota taip, kad ją galėtų savarankiškai užpildyti kiekvienas tyrimo dalyvis. Apklausoje dalyvavo 504 asmenys, iš kurių kas ketvirtas nurodė negaunantis jokios psichologinės pagalbos, ir tik trečdalis teigė, kad šeimos gydytojas arba medicinos sesuo reguliariai jiems tokią pagalbą teikia. Maždaug pusė dalyvių jautė psichologinį diskomfortą, nerimą dėl ateities, todėl jiems tikrai vertėtų apsilankyti pas specialistą. Daroma išvada, kad kurčneregiams būtinos psichologinės konsultacijos. Tyrimo rezultatai buvo perduoti Jungtinės Karalystės kurčneregių globos organizacijai „Deafblind UK“.