2019-02-07

Taktilinės knygos labai mažiems akliems vaikams

Šiame straipsnyje ikimokyklinio amžiaus vaikų tiflopedagogė, dr. Holly Cooper iš Teksaso aklųjų ir silpnaregių mokyklos rašo apie taktilines knygas, skirtas mažiems akliems vaikams. Jų paskirtis – mokyti Brailio rašto pradmenų, ugdyti lytėjimo įgūdžius, plėsti pasaulio pažinimą. Kol vaikų vaizduotė dar nėra išlavinta, ji siūlo knygų puslapiuose kaip iliustracijas naudoti realius daiktus.
"Tactile books" leidinio viršelis

Autorė teigia, kad aklus, kitų regos sutrikimų ir papildomų negalių turinčius mažylius rašto pradmenų mokyti galima dviem būdais, kurie abu yra geri: tai esamų knygų pritaikymas ir originalių knygų kūrimas. Kiekvienu iš šių būdų turi būti siekiama suteikti vaikui galimybę susipažinti su realiais objektais ir žmonėmis. Tėvai, globėjai ir pedagogai turi suteikti neįgaliems vaikams įvairios jų bendruomenei būdingos patirties, kad lavėtų vaikų kalba ir kad jie žinotų reikalingas sąvokas, kurių reikia mokantis skaityti. Vaikai, kurie auga tarp keturių sienų ir turi ribotas galimybes bendrauti su kitais žmonėmis, ypač su vaikais, gali nesuprasti, apie ką kalbama daugelyje pasakų ir istorijų. Tačiau dėl medicininių priežasčių izoliuotai augantys vaikai vis tiek gali mėgautis knygomis, kuriose yra linksmų kalbos elementų, pavyzdžiui, dainelių arba liečiamų dalykų, eilėraštukų. Autorė, rinkdamasi knygas tokiems mažiems vaikams, parenka temas, kurios jiems turėtų asmeninės reikšmės, pavyzdžiui, kuriose pasakojama apie kūno dalis, jausmus, prausimąsi ar dantukų valymąsi ir kitas kasdienio gyvenimo veiklas. Tokių knygų galima rasti knygynuose, bibliotekose, o jei nepavyksta rasti – jų galima sukurti patiems.

Tactile Books for Very Young Children By Holly Cooper [interaktyvus] prieiga per: http://www.pathstoliteracy.org/blog/tactile-books-very-young-children [žiūrėta 2018-12-31]