Sveiki, mieli tinklaraščio „LAB tiflotyra“ skaitytojai

Tinklaraštis „LAB tiflotyra“ yra Lietuvos aklųjų bibliotekos Tiflotyros skyriaus darbuotojų iniciatyva.  LAB Tiflotyros skyriaus uždaviny...

2019-02-13

Garsines knygas skaito skaitymo sutrikimų turintys vaikai


Straipsnyje mokytoja, darbo su dislektikais specialistė rašo apie garsinių knygų naudą skaitymo sutrikimų turintiems vaikams.

Berniukas skaito garsinę knygą su ausinėmis, rankose skaityklė, jis sėdi bibliotekoje ant grindų
Berniukas skaito garsinę knygą


Ištrauka iš straipsnio: „Esu disleksijos specialistė. Labai noriu padėti visiems savo mokiniams, kad gerėtų jų mąstysena ir, žinoma, kad jie gautų geresnius pažymius, todėl kiekvieną dieną jų paklausiu, ką dabar skaito. Svarbiausia mano strategija – pasiekti, kad dislektikai vaikai skaitytų garsines knygas ir tuo pačiu metu žiūrėtų į tekstą reginčiųjų raštu. Manau, tai padeda susieti emocinį aspektą su akademiniu pažangumu.
     Svarbu sudaryti galimybę mokiniams rinktis knygas pagal jų pomėgius, viltis, svajones. Taip pat svarbu sudaryti galimybę skaityti garsines knygas. Pavyzdžiui, turėjau antroką, kuris dar nemokėjo skaityti. Pasikalbėjome, ir aš sužinojau, kad užaugęs jis nori būti meteorologas ir stebėti audras, todėl drauge paieškojome knygų, kuriose rašoma apie viesulus, cunamius ir uraganus.
     Parėjęs namo jis pirmą kartą gyvenime perskaitė visą knygą (garsinę). Per vieną naktį jo požiūris į knygų skaitymą pasikeitė. Iki tol vengęs knygų, dabar jis susidomėjo skaitymu. Prieš tai jis manė, kad skaitymas yra kankynė, nes reikėjo įdėti daug pastangų šifruojant tekstą ir vaiką tai trikdė. Jis nemanė, kad iš knygų galima sužinoti ko nors naujo.
     Berniukas pradėjo naudotis žodynu – ieškojo žodžių, kuriuos buvo girdėjęs garsinėje knygoje. Kiekvieną dieną mes pasikalbėdavome apie tai, ką jis tuo metu skaito. Jo internetinė garsinių knygų bibliotekėlė vis pasipildydavo naujomis knygomis. Po kelių mėnesių berniuko mama parašė el. laišką, kuriame pranešė, kad sūnaus požiūris į mokyklą pasikeitė. Ji džiaugėsi, kad dabar sūnus nori eiti į mokyklą. Toks požiūrio pokytis pagerino akademinius pasiekimus – vaikas tapo aktyvus, atsakingas už savo mokymosi pažangą, pradėjo savimi pasitikėti.“

The Benefits of Ear-Reading By Dana Blackaby [interaktyvus] prieiga per: https://www.edutopia.org/article/benefits-ear-reading?utm_source=facebook&utm_medium=socialflow [žiūrėta 2018-11-30]

Parengė Audronė Gendvilienė

1 komentaras: