Sveiki, mieli tinklaraščio „LAB tiflotyra“ skaitytojai

Tinklaraštis „LAB tiflotyra“ yra Lietuvos aklųjų bibliotekos Tiflotyros skyriaus darbuotojų iniciatyva.  LAB Tiflotyros skyriaus uždaviny...

2016-12-05

Su mažyte filmavimo kamera ant piršto aklieji gali skaityti tekstą reginčiųjų raštu

HandSight nuotrauka


Aviva Rutkin


Nemokate Brailio rašto? Tekstas išspausdintas reginčiųjų raštu? Na ir kas! Akli žmonės vis tiek gali skaityti, tik ant piršto turi užsimauti miniatiūrinę filmavimo kamerą.

Norėdami perskaityti reginčiųjų raštu išspausdintą tekstą, daugelis aklųjų ir silpnaregių naudojasi išmaniojo telefono programėlėmis, pavyzdžiui, „KNFB Reader“. Užtenka bakstelėti piktogramą, ir programėlė pradeda garsiai skaityti tekstą. Tačiau akli vartotojai skundžiasi, kad telefonas ne visada apima visą tekstą, be to, programėlė neperskaito sudėtingo teksto, pavyzdžiui, laikraščio straipsnio arba restorano meniu.  

Merilendo universiteto (JAV) mokslininkai sukūrė prietaisą darbiniu pavadinimu HandSight,  pritaikydami miniatiūrinę 1 mm skersmens filmavimo kamerą – tokią, kokia yra naudojama endoskopinėms chirurginėms operacijoms. Pats prietaisas taip pat nedidelis, jis tarsi žiedas užmaunamas ant piršto ir tvirtinamas prie riešo. Skaitytojas eilutė po eilutės pirštu braukia per tekstą, o netoliese stovinčio kompiuterio kalbos sintezatorius garsiai skaito tekstą. Skaitytojas klausosi ir, jei kompiuteris perskaito klaidingai, dar kartą pirštu perbraukia neaiškią vietą, pareguliuoja balso tembrą. Mokslininkų grupės vadovas Froehlichas sako, kad aklieji ir taip visada naudojasi pirštais, norėdami susipažinti su fiziniu pasauliu. O štai su prietaisu HandSight aklieji pirštus galės naudoti dar vienam tikslui – norėdami pajusti tai, ko negali nei pamatyti, nei paliesti. 

2016 m. spalio 19 dieną mokslininkų grupė paskelbė vartotojų tyrimo, kuriame dalyvavo 19 aklųjų, rezultatus. Jie apie porą valandų su naujuoju prietaisu skaitė tekstus iš mokyklinių vadovėlių ir žurnalų. Daugumos skaitymo greitis buvo 63–81 žodis per minutę. Skaitant pastraipose būdavo praleidžiamas vos vienas kitas žodis. Geri skaitytojai Brailio raštu per minutę perskaito nuo 90 iki 115 žodžių, o regintys žmonės vidutiniškai skaito 200 žodžių per minutę greičiu.

Tyrimo dalyviai labai džiaugėsi naujuoju prietaisu, sakydami, kad jis visiškai pakeis jų skaitymo įpročius ir labai pagerins gyvenimo kokybę. Bet kai kurie abejojo, sakydami, kad Brailio raštu išspausdintame puslapyje yra daug lengviau rasti kitos eilutės pradžią ir lengviau skaityti pastoviu greičiu. Metjus Janušauskas iš Niujorke įsikūrusios ne pelno siekiančios organizacijos akliesiems remti American Foundation for the Blind mano, kad naujasis prietaisas pravers tada, kai reikės perskaityti sudėtingą reginčiųjų raštu išspausdintą tekstą, pavyzdžiui, tokį, kuris maketuojant išdėstytas keliais stulpeliais. Tačiau, jo nuomone, mokslininkų sukurtas prietaisas labai įdomus ir ateityje tikrai bus plačiai naudojamas.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą