2019-01-02

Bioninė akis nauju būdu padeda akliesiems vėl matyti

Dorothea Kohlhaas

Skamba kaip mokslinė fantastika, bet tai yra realybė. Apie 300 pacientų visame pasaulyje bioninė akis „Argus II“ jau sugrąžino regą. Vokietė Dorothea Kohlhaas ilgą laiką visiškai nematė ir jau penkerius metus naudojasi bionine akimi „Argus II“ bei labai džiaugiasi, galėdama vėl ne tik jausti bei girdėti vyrą, bet ir neblogai jį matyti, pastebėti kliūtis gatvėje, lyginti drabužius. Dorothea, kaip ir maždaug 40 000  asmenų Vokietijoje, serga pigmentiniu retinitu.  Hildegard Monschein jaunystėje apako nuo įgimtos tinklainės ligos. 2015 m. ji pradėjo naudoti bioninę akį, kuri sudaryta iš specialių akinių, mažo kompiuterio ir akių lusto. Hidegard Monschein buvo pirmoji pacientė , kuriai Austrijoje tinklainės lustas buvo implantuotas pirmą kartą. Bioninė akis gali padėti matyti pacientams, sergantiems pigmentiniu retinitu, Ašerio sindromu, kūgio stiebo distrofija, Lėberio amauroze, Bardė Bidlio sindromu, choroideremija.

Hidegard Monschein

Kaip matoma su bionine akimi?
Bioninė akis „Argus II“ – pirmoji Europoje aprobuota sistema su dirbtine tinklaine. Tinklainės protezas yra nervų stimuliavimo prietaisas, kuris sunkių išorinės tinklainės degeneracijų turintiems žmonėms suteikia vizualaus suvokimo galimybę. Tai nėra įprastas matymas. Tam naudojama prie akinių rėmelių pritvirtinta kamera. Kameros filmuojamas vaizdas belaide sistema  perduodamas į implante esančią anteną ir į daugybę elektrodų, kurie elektrinius signalus regos nervais perduoda į smegenis.
Praėjus 6–8 savaitėms po implantavimo operacijos, prasideda mokymai. Pritaikomi akiniai ir jų gamintoja, firma „Second Sight“ moko reabilitacijos trenerį ir pacientą naudotis bionine akimi. Pirmieji pratimai atliekami prie magnetinės lentos, kurioje ant juodo pagrindo pritvirtintos baltos geometrinės formos, pavyzdžiui, trikampiai arba apskritimai, kuriuos mokomasi atpažinti. Atrodo paprasta, bet iš tikrųjų taip nėra. Nėra taip paprasta viską suvokti: reikia kantrybės, koncentracijos ir treniruočių.
Po firmos mokymo kurso reabilitacijos mokytojas ir pacientas pradeda savarankiškai dirbti dviese. Nėra paruoštos vienos treniruočių programos, nes su kiekvienu pacientu reikia dirbti individualiai ir mokymasis gali trukti net keletą mėnesių ar metų. Pirmiausia treniruojamasi uždaroje patalpoje, paskui gatvėje, prekybos centruose, stotyse. Mokomasi sekti liniją, atpažinti įėjimo kontūrus, skaičius ir kt.

Daugiau informacijos apie „Argus II“ rasite adresu: https://bionisches-auge.de/
Second Sight. [interaktyvus][2018-11-25]. Prieiga per internetą: https://sichtweisen-archiv.dbsv.org/archiv/sichtweisen-ausgabe-10-2018.html#Anz11018.3.2
Das bionische Auge - Wenn blinde Menschen auf neue Weise wieder sehen lernen. [ interaktyvus][20018-11-25]. Prieiga per internetą: https://www.blindenverband-wnb.at/rund-ums-auge/das-bionische-auge/

1 komentaras:

1. This setting produces good outcomes, however increases file dimension and will require several of} CNC machining minutes to render the mannequin to STL format. This command permits you to set the speed of your printer’s half cooling fan. This is an external cooling fan that's pointed course of|in course of} the half that you are printing. Keep in thoughts that your printer may have an extruder fan that helps cool the extruder drive mechanism, so certain you|ensure you|be positive to} are trying on the appropriate fan first. While most printers have an external cooling fan, there are quantity of} exceptions, so verify your machine first to verify it has an external cooling fan that you could management. This command probably makes up 95% of your gcode recordsdata, so it's a good one to learn!

AtsakytiPanaikinti