Sveiki, mieli tinklaraščio „LAB tiflotyra“ skaitytojai

Tinklaraštis „LAB tiflotyra“ yra Lietuvos aklųjų bibliotekos Tiflotyros skyriaus darbuotojų iniciatyva.  LAB Tiflotyros skyriaus uždaviny...

2019-04-10

Aklumas ir grožis

Merginos veidas tarp delnų
Visos merginos nori būti gražios.

Sutrikusios regos moterys daro įtaką į jas dėmesio nekreipiančiai pramonei

Šiame straipsnyje pristatomos kelios aklos moterys, kurios nori būti gražios. Jos naudoja kosmetiką, nors nemato, kaip pačios atrodo.
    Kristina Ha (Christine Ha) yra virėja (galbūt skaitėte, jog ji yra televizijos konkurso „MasterChef“ nugalėtoja, žr. http://tiflotyra.labiblioteka.lt/2018/11/interviu-su-akla-vyriausia-vireja.html), be to, rašo valgių gaminimo knygas. Nors ši jauna moteris turi tik 20 proc. regos likutį (mato tik šešėlius), ji labai mėgsta darytis makiažą, pati pasidažo prieš pasirodydama per televiziją. Deja, grožio pramonė, kuri vis labiau stengiasi įtikti skirtingų religijų ir odos spalvos moterims, iki šiol ignoruoja turinčias regos negalią, tokias kaip Kristina Ha. Tai keista, ypač žinant liūdną statistiką, jog 36 milijonai žmonių visame pasaulyje yra visiškai akli, o 217 mln. turi labai sutrikusią regą.


Mokytis integruotai padeda speciali įranga

Konkordas yra JAV Naujojo Hempšyro valstijos sostinė. „Concord Monitor“ straipnyje aprašoma, kad Konkordo mokyklose integruotai sėkmingai mokosi dvi aklos mokinės. Viena iš jų, vardu Emma Miller, pačią pirmąją mokymosi „Pembroko akademija“ vadinamoje vidurinėje mokykloje dieną nuėjo į klasikinės anglų kalbos pamoką, ir mokytoja nustebo, nes akla mokinė buvo perskaičiusi beveik visas knygas iš privalomos literatūros sąrašo. Viską ji perskaitė Brailio raštu. Straipsnis nutyli, kur ji mokėsi anksčiau, prieš pradėdama mokytis integruotai. 

Tiflopedagogė Adrienne Shoemaker aklai mokinei pritaiko geometrijos užduotį, naudodamasi mašinėle „Perkins Brailler“
Tiflopedagogė Adrienne Shoemaker aklai mokinei pritaiko geometrijos užduotį, naudodamasi mašinėle „Perkins Brailler“

2019-04-01

Pietūs tamsoje plačiau atveria akis

 Visiškoje tamsoje puikiai besiorientuojantys 8 padavėjai visi turi sutrikusią regą.
Pietaujant tamsoje, nedegė netgi žvakės. Visiškoje tamsoje puikiai besiorientuojantys padavėjai visi turi sutrikusią regą. Padavėjas Darenas su balta lazdele.

„Uždėti abi rankas ant pečių žmogui, su kuriuo ką tik susipažinote, atrodo keista ir šiek tiek per intymu“, – rašo straipsnio autorė. Tačiau viename Davoso restorane šiais metais siūloma pramoga „Pietūs tamsoje“, ir lankytojai neturi kito pasirinkimo. Norintieji papietauti tamsoje turi uždėti ranką padavėjui ant peties, kad jis galėtų nuvesti prie staliuko. „Jei nebūtume fiziškai laikęsi už kažko, tikrai būtume suklupę“, – dalijasi įspūdžiais žurnalistė. Šis renginys buvo labai populiarus Davose šiais metais, nes restorane yra tik 50 vietų, o į konferenciją atvyko 3000 dalyvių.
     Gina Badenoch, socialinės įmonės „Capaxia“ įkūrėja ir šio renginio organizatorė tikisi, kad nauja paslauga patiks lankytojams ir restoranas galės išplėsti įdarbinamų žmonių įvairovę. Ji sako, kad pietūs tamsoje skirti ne akliesiems, bet regintiesiems, kad suvoktų, kaip dažnai jie žmones vertina tik pagal išvaizdą.
     Tamsoje mus susodino prie stalo. Tenka pasikliauti padavėju Darenu, kuris pastumia mūsų rankas prie lėškščių ir pasako, kur padėti stalo įrankiai, stiklinės ir duona.
     Po dviejų valandų užsidega šviesa ir mes išvystame mūsų padavėjus – pasirodo, jie visi yra sutrikusios regos žmonės. Mus tai sukrečia. O mūsų padavėjas Darenas, kuris mus vedė ir mikliai aptarnavo, pats naudojasi balta lazdele (žr. nuotrauką). Tarp kitko, apie pasimatymus tamsiame restorane „Comedy woman“ trupė turi parengusi trumpą spektaklį, žr. https://ok.ru/video/24501029420.
     Panašiame renginyje ponia Badenoch dalyvavo Meksikoje prieš 12 metų, tik ten reikėjo tamsoje pasivaikščioti miesto gatve. Tas pasivaikščiojimas taip moterį sukrėtė, kad ji nutarė, jog savo darbe pabandys pakeisti žmonių požiūrį į akluosius. Ji ne tik rengia pietus tamsoje, ji dar ir fotografė, taigi nusprendė neregius mokyti fotografuoti. Jos nuomone, tai įmanoma, nes aklieji gali fotografuoti remdamiesi garsais.

Davos 2019: How dining in the dark can open your eyes by Katie Hope // BBC News, Davos [interaktyvus] prieiga per:// https://www.bbc.com/news/business-46974590 [žiūrėta 2019-02-11]


Parengė Audronė Gendvilienė

Akli muzikantai jau gali groti orkestre


Sekti dirigentą akliesiems padeda išmanioji dirigento lazdelė, dar vadinama išmaniuoju batutu. Jis užtikrina, kad akli muzikantai galėtų groti orkestruose. Toks batutas sukurtas palyginti neseniai. Mikroschemų prigrūstas batutas belaidžiais signalais tikslius dirigento judesius perduoda į elektroninius ant riešų arba kulkšnių nešiojamus prietaisus, kuriuos dėvi akli arba silpnaregiai muzikantai. Prietaisų jutikliai paverčia signalus vibracijomis, todėl sutrikusios regos muzikantai gali pajusti ne tik ritmą, bet ir dirigento lazdelės judėjimą ore. „Toks batutas virpesiais atvaizduoja tai, ką mato regintys muzikantai“, – džiaugėsi dirigentas Charlesas Hazlewoodas, kuris sėkmingai išbandė šią technologiją su dešimčia muzikantų. Jie atliko Bethoveno penktąją simfoniją ir vieną šiuolaikinio kompozitoriaus kūrinį.
     Dirigentas Hazlewoodas yra britų Neįgaliųjų orkestro įkūrėjas. Šis orkestras grojo 2012 m. Londono parolimpinių žaidynių uždarymo ceremonijoje. Dirigentas tada dirigavo su naujuoju batutu. Orkestro muzikantai suprato dirigento judesius ir, jais vadovaudamiesi, žinojo, kada groti garsiau ar tyliau, intensyviau arba minkščiau.

Blind musicians could be able to join orchestras on equal terms by Charles Hymas, [interaktyvus] prieiga per:

Parengė Audronė Gendvilienė