Sveiki, mieli tinklaraščio „LAB tiflotyra“ skaitytojai

Tinklaraštis „LAB tiflotyra“ yra Lietuvos aklųjų bibliotekos Tiflotyros skyriaus darbuotojų iniciatyva.  LAB Tiflotyros skyriaus uždaviny...

2017-09-08

Miniatiūrinė prie akinių rėmelių tvirtinama LED lemputė

  
Šveicarijos centrinės silpnaregių draugijos (SZB) Silpnos regos ir optinių priemonių tarnyba specialiai silpnaregiams sukūrė apšvietimo sistemą, kurios  lemputė tvirtinama prie akinių-lupos rėmelių. Bendradarbiaudama su Berne įsikūrusia firma „Lichtbau“ ši tarnyba sukūrė ir pagamino pirmą šios apšvietimo sistemos partiją, kurios gamybą finansiškai rėmė „Jean Stieger-Stiftung“. Labai silpnai matantys žmonės dažnai vargsta, kai reikia iš arti perskaityti informaciją, nes tekstui perskaityti dažnai trūksta tinkamo apšvietimo. Kai tenka skaityti daug kartų padidintą šriftą, būtinas ir geras apšvietimas, kurio dažnai nepakanka darbo vietose, namuose. Dar blogiau, kai optinėmis didinimo  priemonėmis silpnaregiams tenka naudotis judant. Šveicarijos centrinės silpnaregių draugijos Silpnos regos tarnybos specialistai žinojo, kad reikia sukurti apšvietimo sistemą, kuri puikiai apšviestų reikiamą objektą naudojant  monokuliarą, didinantį  nuo 4 iki 12 kartų. 


                         Mobilus šviesos šaltinis su išoriniu akumuliatoriumi. Nuotr. SZB


Specialistai sugalvojo, kad reikia sukurti lemputę iš šviesos diodų, bet įgyvendinti šį sumanymą buvo ne taip paprasta. Nuolat ir sparčiai tobulėjant LED diodų technologijoms atsirado galimybės sukurti miniatiūrinį šviesos šaltinį su šviesios diodais, kuris būtų tinkamas silpnaregiams. 

Reikėjo sugalvoti, kaip akiniams-lupai tiekti energiją. Lyginant su kitomis lemputėmis, šviesos diodų lemputėms reikia mažai energijos, bet buvo nuspręsta sukurti ilgą laiką energiją tiekiantį akumuliatorių.
Specialistai užsibrėžė sukurti aukščiausius techninius parametrus atitinkančią apšvietimo lemputę, kuri būtų labai lengva ir puikiai apšviestų matymo lauką skirtingai didinant objektą. Reikėjo, kad būtų galima reguliuoti apšvietimo stiprumą ir atsižvelgiant į individualius vartotojo poreikius. Be to, lemputė būtų paprastai tvirtinama prie akinių-lupos rėmelių ir turėtų įmontuotą maitinimo elementą, kad nereikėtų jokio papildomo kabelio. Visai tai padėjo realizuoti kūrimo proceso metu nuolat atlikti įvairūs testai.


Kūrėjai ir gamintojai įsitikinę, kad jiems pavyko pasiekti puikių rezultatų. Atlikus testus su įvairių spalvų diodais pavyko sukurti baltos spalvos šviesos šaltinį, kurio spinduliuojama spalvinė temperatūra yra 4000K ir jis tolygiai apšviečia matymo lauką skirtingai išdidinus objektą. Lemputės korpusas yra antracito spalvos ir puikiai dera prie klasikinių akinių rėmelių. 

3D spausdintuvu pagaminta LED plokštė sveria tik 3 gramus.
Lemputė labai paprastai tvirtinima prie akinių rėmelio vienu varžtu ir veržle.
Naudojant maksimalų apšvietimo galingumą lemputė veikia apie 10 val. Apšvietimo stiprumą galima reguliuoti pagal individualius poreikius valdymo pultelyje pasukant  mažą varžtelį. 
Saugumo sumetimais gaminant pirmąją partiją akumuliatorius į pačią lemputę integruotas nebuvo, nes spaudoje vis dar pasitaiko pranešimų apie užsidegančius išmaniųjų telefonų akumuliatorius. 
Kol bus sukurti naujesni patikimi akumuliatoriai, lemputė bus gaminama su per laidą prijungtu išoriniu akumuliatoriumi, kurį galima pasikabinti ant kaklo. Įprastiniai identiško galingumo akumuliatoriai yra didesni, todėl jo negalima integruoti į  lemputę. Tačiau šiuos akumuliatorius per USB jungtį galima įkrauti su kiekvienu kompiuteriu arba prijungus prie elektros tinklo. Tokį atsarginį akumuliatorių už prieinamą kainą galima nusipirkti bet kurioje parduotuvėje. 
Parengė Ina Praprovienė
Graf-Beilfuss, Arn. LED-Miniatur- Leuchte auf dem Brillengestell [interaktyvus] [žiūrėta 2017-08-23]. Prieiga per internetą :< http://www.tactuel.ch/led-miniatur-leuchte-auf-dem-brillengestell>

1 komentaras:

  1. gal jūs geriau įsirengit normalų apšvietimą ir namuose, ir darbe, nesigadinki akių.. daugiau informacijos

    AtsakytiPanaikinti